Telefon (0264)2794200 - 2711101

Dijital Cihaz Kullanmanın Önemi !

Bilindiği üzere dünyayı algıladığımız beş duyu organımız vardır. Kişi; bilgileri arttıkça yaşadığı dünyayı daha çok algılayabilmekte ve çevreye daha kolay adapte adapte olabilmektedir. Bu duyu organları bizim öğrenme ve iletişim araçlarımızdır. Yaş ilerledikçe veya bazı rahatsızlıklar nedeni ile bu duyu organlarımız zayıflamaya başlar. Zayıflayan bazı duyu organlarımız bizim çevreyle olan iletişimimizi olumsuz yönde etkilemeye başlar. Bunlardan biri de işitme sistemimizde olan zayıflamalar, bazı nedenlerle doğuştan olan işitme eksikliği veya daha sonra bazı rahatsızlıklar nedeni ile meydana gelen işitme kayıplarıdır. İşitme sistemimizde meydana gelen bu rahatsızlıklara karşılık işitme cihazı kullanılmaktadır. Kulağımız özel bir yapıya sahiptir. Sesleri, gerektiği kadar yükseltip gerektiği kadar azaltarak işitmeyi sağlamaktadır. Kullandığımız işitme cihazı da normal kulak kadar doğal duyum sağlamalıdır ki işitme kaybının vermiş olduğu olumsuzlukları en alt düzeye indirsin. Kullanılacak analog (lineer) bir işitme cihazı, çevredeki tüm sesleri ayırmadan yükseltmektedir. Bu da özellikle kalabalık ve gürültülü ortamlarda konuşmanın anlaşılmasını engellemektedir. Bu durum çevreyle olan iletişimi olumsuz yönde etkilemektir. Dijital cihazlarda ise konuşma ön plâna çıkartılmaktadır. Sesler, daha net daha temiz duyulmaktadır. Kişinin işitme kaybına göre özel olarak programlanması nedeni ile de kişiye özel duyum sağlamaktadır. Farklı programları olması nedeni ile farklı ortamlara, farklı programlar yapabilmektedir.

Özellikle çocuğunuzun kullanmış olduğu işitme cihazının normal duyum sağlaması çok önemli. Eğer kullandığı işitme cihazı analog ise gürültülerin arasında konuşmaları ayırtmak zorunda kalacaktır. Fakat gürültülerin arasında ayırtmadığı konuşmalarda olacaktır. Bundan dolayı da konuşmayı öğrenme ve söyleneni anlamada zorluk çekecektir. Bu da çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. (daha geç konuşma, eksik konuşma, söyleneni anlamama vb.)Dijital işitme cihazıyla ise etrafta bulunan gürültü adı altında olan tüm sesler (trafik gürültüsü, televizyon, masa, sandalye, çatal, bıçak vb. sesler) bastırılarak çocuğun, konuşmaları daha net duyması sağlanmaktadır. Her ortama göre otomatik olarak ayar yapacağından dolayı çocuk her zaman aynı netlikte duyacaktır ve sürekli yanında ebeveyn bulunarak ayar yapmak zorunda kalmayacaktır. Çocuk, konuşmaları daha net duyunca konuşması daha çabuk ve doğru olacaktır. Harfleri daha net duyacağından kendisi de konuşurken duyduğu harfleri daha doğru telaffuz edecektir. Ayrıca sesler doğal ses özelliği bulunmayacaktır. Çocuğun işitme kaybında olabilecek değişiklikler de cihaza yansıtılarak duyumdaki netlik her zaman korunacaktır.

WIDEX (%100 DİJİTAL)
Günümüzün tüm elektronik ve iletişim alanlarında olduğu gibi, işitme cihazı endüstrisinde de dijital teknoloji kullanımı işitme kaybı olan insanlara getirdiği önemli avantajlar nedeniyle bir devrim olarak kabul edilmektedir.

Widex %100 dijital ve tam otomatik işitme cihazı Widex ile, eşsiz Widex teknolojisini binlerce kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.

WIDEX’ın Berrak Ses Üretimi 
Widex dijital teknoloji berrak ve bozulmayan ses üretimi ve birçok otomatik ayarlama olanaklarını bir arada sunmaktadır.

Widex sahip olduğu en son Teknolojik ve Odyolojik özellikleri sayesinde bir işitme cihazının en üst düzey performansının sergilemektedir.
Widex ortam gürültüsünün azaltılmasına izin vermesinin yanında,güçlendirme ve ses işleme ihtiyaçlarınıza uygun olarak düzenlenmesi olanağını sağlamaktadır.

WIDEX’ ın getirdikleri

• Gürültüde konuşmanın anlaşılabiriliğini artırmak
• Zayıf seslerin işitilebilmesi (insan seslerinin vurgulanması)
• Yüksek şiddetteki seslerin asla rahatsız edici düzeyde olmaması
• Geri besleme ıslığının önlenmesi
• Kişinin kendi sesini algılamasını iyileştirme